Bezpieczeństwo w transporcie drogowym

Wrzesień 11 2018

Praca w transporcie z jednej strony jest fascynująca, z drugiej bywa niebezpieczna, pociąga za sobą pewne ryzyko. I nie chodzi tu tylko o ewentualne wypadki i kolizje drogowe. Przewożąc towary o łącznej masie przynajmniej kilku ton trzeba liczyć się z tym, że być może ktoś będzie próbował nas okraść. Każda firma transportowa powinna być przygotowana na taką ewentualność. Jak uchronić się przed kradzieżą? Jak zapewnić pracownikom i ładunkom bezpieczeństwo w transporcie drogowym?

Instrukcja postępowania w niebezpiecznych sytuacjach

Każda firma transportowa w ramach wewnętrznych regulaminów powinna stworzyć instrukcję postępowania w razie niebezpieczeństwa kradzieży. Chodzi o to, by kierowcy doskonale wiedzieli co robić, jak się zachować w przypadku, gdy znajdą się w podejrzanym miejscu lub w towarzystwie osób, które wzbudzają ich niepokój. Pracownik przedsiębiorstwa przewozowego musi zatem wiedzieć, jak się zachować, do kogo może zwrócić się o pomoc, kogo poinformować o zaistniałej sytuacji. Obowiązkiem firmy przewozowej jest także przestrzeżenie każdego zatrudnianego kierowcy, aby zachował czujność w takich momentach, jak: pozorowane wypadki na poboczach, próba zatrzymania pojazdu przez nieoznakowany samochód.

Planowanie trasy przewozu ładunków

Niesamowicie ważną, nierzadko mającą wpływ na bezpieczeństwo podróży kierowców kwestią jest dokładne zaplanowanie trasy transportu. Nie wystarczy wybrać jak najkrótszej drogi, w miarę możliwości przebiegającej przez autostrady. Pod uwagę należy wziąć rejony oraz odcinki tras, na których mogą czyhać potencjalni złodzieje. Plan trasy przekazywany kierowcy powinien zawierać ostrzeżenie przed niebezpiecznymi miejscami postojowymi, parkingami, odcinkami trasy, a także listę numerów alarmowych. Wyjątkowo ważne jest to, by kierowca planował odpoczynek w miejscach, w których zarówno jemu, jak i ładunkowi nie będzie nic zagrażało.

Nowoczesny sprzęt i technologie

Niestety nawet rzetelnie sporządzona instrukcja postępowania czy też dokładnie zaplanowana trasa przejazdu czasami okazują się niewystarczające. Na szczęście XXI wiek ma nam do zaoferowania masę przydatnych, bardzo nowoczesnych sprzętów i technologii. Kierowcy ciężarówek powinni być wyposażeni choćby w dobrej klasy CB radia i kamery samochodowe. Poza tym, powinni korzystać z dostępnych aplikacji na smartfony dedykowanych branży transportowej.

Macie Państwo pytania?