Co to jest karta kierowcy i ile kosztuje?

Czerwiec 20 2018

Prowadzenie firmy spedycyjno-transportowej wiąże się z wieloma obowiązkami i wymogami. Z punktu widzenia przedsiębiorstw, które korzystają z tego rodzaju usług w celu importu i eksportu towarów jest to ważniejsze niż mogłoby się początkowo wydawać. Dlaczego? Otóż to, czy nasz partner biznesowy (tak należy bowiem nazwać współpracę z przewoźnikiem) przestrzega przepisów prawa i wywiązuje się ze wszystkich obowiązków pokazuje nam, czy jest godny zaufania. W końcu wszelkiego rodzaju nieprawidłowości mogłyby się odbić również na naszym interesie. Niezwykle ważne jest więc min. to, czy kierowca, który będzie przewoził nasze towary posiada ważną kartę kierowcy. Co to jest karta kierowcy i ile kosztuje? Sprawdźmy!

Karta kierowcy – ogólnie

Karta kierowcy to dokument niezbędny, wymagany do prowadzenia pojazdów wyposażonych w cyfrowy tachograf. Bez niej żaden pracownik firmy spedycyjno-transportowej nie może podejmować się kierowania tego typu samochodem, którego masa całkowita, wliczając w to przyczepę lub naczepę przekracza 3,5 tony. Co więcej, obowiązek ten nakłada się również na przedsiębiorstwa przewożące nie tylko towary, ale i na pojazdy pasażerskie zapewniające miejsca siedzące dla ponad dziewięciu osób.

Podstawowe informacje na temat karty kierowcy

Karta kierowcy powstała po to, by umożliwiać identyfikację kierowcy, a co za tym idzie również przypisywanie do odpowiedniego pracownika firmy transportowej informacji na temat przejazdów rejestrowanych przez tachograf. Karta taka jest wydawana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na okres 5 lat. Co istotne o kartę musi ubiegać się kierowca osobiście, a nie jego pracodawca. Firma zatrudniająca kierowców może jedynie pokryć koszty jej wyrobienia.

W jaki sposób wyrobić kartę kierowcy? Ile kosztuje?

Przede wszystkim, aby móc wyrobić kartę kierowcy trzeba dysponować właściwymi uprawnieniami do prowadzenia konkretnego typu pojazdu, a więc posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Wówczas można wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowym i przesłać go pocztą do jej siedziby. Jednocześnie trzeba przelać pieniądze na podany numer konta bankowego. Począwszy od 2016 roku opłata za wyrobienie karty kierowcy wynosi dokładnie 172,20 zł. Bardzo ważne, aby w tytule przelewu zapisać: „opłata za kartę kierowcy”, po czym wpisać swój numer NIP.