Co to jest logistyka transportu? Podstawowe informacje

Listopad 01 2017

Głównym zadaniem logistyki transportu jest planowanie oraz optymalizacja przemieszczania ładunków. Jej istotę podkreśla fakt, że dobrze zorganizowany transport jest w stanie umożliwić przedsiębiorstwu maksymalne zwiększenie produkcji oraz sprzedaży. To dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego środka transportu, powierzenie prac profesjonalistom oraz korzystanie z kompleksowej obsługi firm transportowych.

Dostępne środki transportu

Jako, że aż jedna czwarta kosztów w logistyce związana jest właśnie z transportem, warto dokładnie go zaplanować oraz podejmować wyłącznie dokładnie przemyślane, rozsądne decyzje. W pierwszej kolejności należy więc wybrać odpowiedni środek transportu. Wskazówką powinny być takie czynniki, jak: szybkość, częstotliwość, wydolność, niezawodność, dostępność i koszt. Jeśli nie mamy czasu do stracenia najlepszym rozwiązaniem z pewnością będzie transport drogowy lub lotniczy. Natomiast jeżeli nie jesteśmy związani ścisłymi terminami doręczenia towaru możemy zdecydować się na transport morski, którego cena jest bardzo korzystna.

Transport i spedycja – zadanie dla fachowców

To spedytor podejmuje decyzję odnośnie tego, czy korzystać z transportu własnego, czy wynająć firmę zewnętrzną. Jeżeli uzna, że lepiej zaufać profesjonalistom musi jeszcze zwrócić uwagę na koszt konkretnej trasy przejazdu (w obie strony). Nie od dziś wiadomo, że samochód jadący bez ładunku, to pojazd, który przynosi straty. Dlatego tak ważne, aby transport organizować w taki sposób, aby po dostarczeniu towaru do jednej firmy, w niewielkiej od niej odległości znajdował się kolejny klient. Dzięki temu auto nie będzie wracało do bazy transportowej puste. Należy o to zadbać szczególnie w przypadku transportu międzynarodowego lub transportu dotyczącego miast na terenie jednego kraju, lecz położonych względem siebie w dużej odległości.

Nie tylko przewóz

Proces transportowy jest określeniem całego ciągu organizacyjno-technologicznego, który integruje wszystkie działania zaopatrzeniowe, produkcyjne, dystrybucyjne, eksploatacyjne i regulacyjne z fazami przewozu, przeładunku i składowania ładunków. Ma więc na celu sprawny przepływ wszelkiego rodzaju dóbr materialnych i to od momentu ich wytworzenia aż do eksploatacji. A zatem, prócz tego, że firmy transportowe obsługują dostawy surowców i dystrybucję wyrobów gotowych, zajmują się również zwrotami, serwisem procesów eksploatacyjnych oraz gromadzeniem i recyklingiem odpadów.

Macie Państwo pytania?