Co to jest spedycja międzynarodowa?

Grudzień 30 2017

Spedycja jest to gałąź branży TSL, która współcześnie bezustannie i bardzo dynamicznie się rozwija. Szczególnie ważna jest dla osób, które transportują towar z jednego miejsca na drugie. A to dlatego, że umożliwia w dużej mierze ograniczyć czas i koszty transportu. Poza tym sprawia, że cały proces przebiega sprawnie i bez żadnych problemów. W związku z tym spedycja to działalność wykonywana przez firmy przewozowe, polegająca na zorganizowaniu przewozu i dostawy ładunków.

Spedycja międzynarodowa

Spedycja międzynarodowa jest szczególną odnogą szeroko pojętej spedycji. Korzystają z niej głównie przedstawiciele handlu międzynarodowego. Oczywiście obecnie granica między spedycją krajową i międzynarodową jest coraz cieńsza, zaciera się. Przyczyną tego jest przede wszystkim otwarcie granic w ramach Unii Europejskiej. Nie zmienia to jednak wagi, jaką w biznesie odgrywa spedycja międzynarodowa. Przedsiębiorstwa, które się nią trudnią w większości przypadków opierają swoją działalność na pośrednictwie między firmami transportowymi, które zajmują się importem lub eksportem a innego rodzaju firmami transportowymi.

Proces spedycji międzynarodowej

Proces spedycji międzynarodowej jest niesłychanie złożony i skomplikowany. Od spedytorów, na których spoczywa bardzo dużo obowiązków wymaga się profesjonalizmu oraz pełnego zaangażowania. Poza organizacją transportu towarów, praca spedytora polega również na udzielaniu fachowych porad dotyczących: procesów spedycyjnych, wyboru odpowiednich środków transportu, sporządzania koniecznej dokumentacji transportowej oraz zawierania umów o przewóz. Ilość obowiązujących zaświadczeń, umów i pozostałych dokumentów sprawia, że bez pomocy profesjonalisty większość osób nie poradziłoby sobie z organizacją transportu międzynarodowego.

Spedycja a transport międzynarodowy

Każdy proces transportowy, zarówno międzynarodowy, jak i krajowy powinien zajmować możliwie najkrótszy czas trwania wszystkich czynności, a także wyróżniać się wzorową koordynacją na wszystkich etapach transportu ładunku oraz bezpieczeństwem.

Macie Państwo pytania?