Co to jest transport drobnicowy, czyli o najpopularniejszym rodzaju załadunku

Listopad 14 2017

Firmy transportowe nie tylko są wynajmowane przez przedsiębiorców, którzy trudnią się produkcją i dystrybucją dużych maszyn, pojazdów i innych ponad gabarytowych towarów. W rzeczywistości w branży logistyki i spedycji za najczęściej przewożone ładunki uznaje się te drobnicowe, które wymagają zastosowania nowoczesnych rozwiązań zapewniających ich prosty i efektywny przewóz. Jednak co tak właściwie nazywa się mianem drobnicy i czym się ona cechuje? Jak dzielą się tego typu ładunki i na czym polega ich transport? Przekonajmy się!

Definicja ładunku drobnicowego

Na ładunek drobnicowy składają się zarówno produkty przetworzone, jak i wyroby gotowe, które posiadają własne opakowania jednostkowe lub zbiorcze. Pozwalają one na wyodrębnienie spośród nich jednostki ładunkowej do podziału. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków są to małe przedmioty, w związku z czym konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności w czasie załadunku, przeładunku, transportu i rozładunku. Po odebraniu przez spedytora pojedyncze ładunki drobnicowe łączone są w jeden zbiorowy ładunek.

Charakterystyka ładunku drobnicowego

Przede wszystkim ładunki drobnicowe cechują się niewielką masą jednostkową, a także różnorodnością kształtów i opakowań. Z tego też względu przeważnie łączone są w zbiorczy ładunek, którego koszt transportu wynika z faktycznej lub obliczonej wagi ładunku. Ponadto, tym co wyróżnia drobnicę są również jej rozproszeni nadawcy i odbiorcy.

Różne rodzaje ładunków drobnicowych

Najogólniej rzecz biorąc ładunki drobnicowe dzieli się na te z opakowaniem, które stanowić mogą kartony, skrzynie, butle, klatki, beczki, worki, oraz te bez opakowania. Warto przy tym pamiętać, że opakowanie pełni tu niezwykle istotną funkcję, ponieważ tego typu produkty są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenie i zniszczenie niż pozostałe ładunki.

Transport drobnicowy

Transport ładunków drobnicowych to proces znacznie bardziej zawiły niż w przypadku ładunków masowych. W celu zwiększenia efektywności i wydajności transportu firmy transportowe stosują więc tzw. jednostkowanie, które polega na utworzeniu z kilku lub kilkudziesięciu opakowań jednej jednostki ładunkowej. Najczęściej służą im do tego palety i kontenery.

Macie Państwo pytania?