Co to jest transport specjalny? Definicja i przykłady

Listopad 08 2017

Specjalistyczny transport drogowy jest to przewóz ładunku nietypowego, odbywający się na innych zasadach i w innych warunkach niż podpowiada standardowa procedura. Szczególna specyfika, rozmiary i materiały wymagają bowiem od firm transportowych i spedycyjnych indywidualnego podejścia do tematu, a więc i zastosowania odpowiedniego środka transportu. A jako, że w dzisiejszych czasach rynek przepełniony jest wszelkiego rodzaju towarami, nie sposób omówić wszystkich form transportu specjalnego. Wymienia się jednak kilka grup produktów, których przewóz nie może się odbyć bez fachowej wiedzy i wdrożenia zaawansowanych technologicznie środków.

Transport towarów chłodzonych

Transport towarów chłodzonych polega na przewozie materiałów, przy których konieczna jest stała kontrola temperatury ładunku. W związku z tym tego rodzaju ładunek transportowany jest w specjalnych chłodniach, izotermach, kontenerach lub też w wagonach chłodzonych. Obecnie firmy transportowe bardzo często wykorzystują również nowoczesne rozwiązania, takie jak suchy lód bądź specjalny żel chłodzący.

Transport pojazdów

Jak nietrudno się domyślić z oferty specjalistycznych firm transportowych bardzo często korzystają producenci różnego rodzaju pojazdów, zarówno samochodów osobowych i dostawczych, jak i motocykli oraz skuterów. Ich przewóz nie byłby możliwy bez wykorzystania naczep, kontenerów lub lawet. Transport aut i jednośladowców objęty jest bowiem szczególnymi zasadami bezpieczeństwa.

Przewóz towarów niebezpiecznych

Transport specjalistyczny dotyczy również tzw. materiałów niebezpiecznych, czyli towarów, które cechują się dużą wybuchowością, toksycznością, łatwopalnością itp. W przypadku takiego ładunku absolutną podstawą jest odpowiednie oznakowanie środka transportu oraz przeszkolenie pracowników.

Ładunek ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy sprowadza się do przewozu towarów ponadnormatywnych, tzn. takich, których wymiary i/lub waga nie mieszczą się w normach dotyczących gabarytów dopuszczanych w standardowym transporcie drogowym.

Chartery

Dobrym rozwiązaniem dla dużych ilości towaru, który dodatkowo jest kłopotliwy w transporcie lub musi być przewożony oddzielnie jest wynajęcie (wydzierżawienie) całego środka transportu (samochodu, ciężarówki, pociągu, statku, samolotu).

Macie Państwo pytania?