Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Wrzesień 05 2018

Każdy z nas wozi, a przynajmniej powinien wozić w swoim samochodzie apteczkę pierwszej pomocy. Chociaż przepisy prawa nakładają taki obowiązek jedynie na pojazdy typu: taksówka, autobus, autokar, pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania, to jednak od wszystkich uczestników ruchu drogowego uczestniczących w wypadku wymaga się udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. W związku z tym, odpowiadając na pytanie: „Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa”, oczywiście w przypadku ciężarówek, jesteśmy zdania, że mimo wszystko każdy kierowca powinien nią dysponować. Sprawdźmy zatem, co powinna zawierać, a czego ma w niej nie być? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące apteczki w samochodzie w kontekście ciężarówek.

Co powinna zawierać apteczka?

Skoro ustaliliśmy już, że pomimo braku konkretnego zapisu w przepisach prawa, na wyposażeniu każdego samochodu ciężarowego powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy, sprawdźmy co każdy kierowca musi w niej posiadać. Jaki powinien być skład apteczki samochodowej? Wyposażenie powinno obejmować: opatrunek indywidualny G (sterylny) i M (sterylny), plastry opatrunkowe różnej wielkości, plastry bez opatrunku, opaski elastyczne/półelastyczne, bandaże dziane o szerokości 5 i 15 cm, kompresy jałowe z gazy, chusty trójkątne i nożyczki. Poza tym, każda apteczka w samochodzie ciężarowym musi zawierać koc ratunkowy, maseczkę do sztucznego oddychania oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy nie powinna zawierać…?

Wiemy już co powinna zawierać apteczka samochodowa. Wyposażenie jej według ściśle ustalonych zasad jest jednak ważniejsze niż komukolwiek z nas mogłoby się wydawać. Dlaczego? Otóż istnieje jeszcze lista przedmiotów, których nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy. Pośród nich wymieniamy przede wszystkim leki (ponieważ większość z nich musi być przechowywana w odpowiedniej temperaturze), watę i ligninę (w łatwy sposób można nimi zanieczyścić rany) oraz środki dezynfekujące (ich zawartość w przypadku rozlania mogłaby zanieczyścić apteczkę, a nawet uszkodzić osobę, która z niej korzysta).

Apteczka samochodowa – wyposażenie dodatkowe

Kierowcy ciężarówek, czy raczej firmy transportowe ich zatrudniające mogą pokusić się o dodatkowe elementy wyposażenia apteczki. Niesamowicie pomocne okazują się nowoczesne sprzęty takie, jak aparat do sztucznego oddychania, opaska uciskowa, hemostatyk do tamowania krwotoków. Poza tym, przydatne są: kamizelki odblaskowe, flary, światło chemiczne, latarki, zbijaki do szyb i noże do pasów.

Macie Państwo pytania?