Dokumentacja transportowa – co to jest? (Część I)

Kwiecień 27 2018

Każde przedsiębiorstwo spedycyjno-transportowe musi liczyć się z tym, że zgodnie z prawem wymaga się od niego całej masy dokumentów i zezwoleń. Dla osób prywatnych bądź też organizacji, które korzystają z usług tego typu firm to, czy posiadają one poszczególne papiery i należycie gromadzą dane może być istotną wskazówką. Stanowi znak tego, czy potencjalny usługodawca jest profesjonalny, godny zaufania. A zatem, dokumentacja transportowa to zbiór dokumentów potwierdzających uprawnienia kierowców, dotyczących przewożonych towarów oraz związanych z działalnością firmy. W pierwszej kolejności prześledźmy te, które zawsze musi posiadać przy sobie kierowca podejmujący się przewozu określonych ładunków.

Dokumenty osobiste kierowcy

Przede wszystkim każdy kierowca musi dysponować dokumentami osobistymi, takimi jak: prawo jazdy, karta kierowcy, świadectwo kierowcy, zaświadczenie o ważnych badaniach lekarskich i psychologicznych, zaświadczenie o działalności oraz wykresówki lub zapis cyfrowy z tachografu. W przypadku, gdy kierowca podejmuje się przewozu towarów niebezpiecznych, dodatkowo jest zobowiązany do posiadania właściwego certyfikatu uprawniającego.

Dokumenty dotyczące pojazdu

Prócz dokumentów osobistych, każdy kierowca zatrudniony w firmie transportowo-spedycyjnej, podejmujący się przewozu różnego rodzaju towarów, na każdej trasie musi mieć dokumenty dotyczące samego pojazdu. Są to: dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, upoważnienie do korzystania z pojazdu. Dodatkowo w przypadku transportu międzynarodowego wymagane jest zezwolenie międzynarodowe z certyfikatem EURO, w sytuacji przewozu towarów niebezpiecznych – świadectwo dopuszczenia pojazdu, zaś przewozu żywych zwierząt – świadectwo zatwierdzenia środka transportu wydane przez powiatowego lekarza weterynarii.

Dokumenty związane z ładunkiem

Bardzo ważne, aby kierowca dysponował również dokumentacją dotyczącą przewożonego ładunku, czyli listem przewozowym, świadectwem pochodzenia towaru oraz fakturą VAT, kwitem wagowym bądź WZ.

Dokumenty poświadczające dostęp firmy transportowej do rynku przewozowego

Wreszcie w kabinie ciężarówki lub innego pojazdu dostawczego nie może zabraknąć wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypisu z licencji wspólnotowej, ani też licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy.

Macie Państwo pytania?