Firma spedycyjno-transportowa – w jakich sytuacjach warto skorzystać z jej usług?

Luty 11 2018

Jeśli jako przedsiębiorstwo sprzedajemy towary do zagranicznych partnerów lub sprowadzamy je do Polski z pozostałych krajów europejskich, ogromne wyzwanie stanowi organizacja ich przewozu. W momencie, gdy jesteśmy stroną nabywającą to po naszej stronie przeważnie leży transport z zakładu produkcyjnego bądź magazynu do miejsca docelowego. Nie ma jednak jasno ustalonej reguły, więc może zdarzyć się i tak, że jako sprzedający będziemy musieli nie tylko wytworzyć produkt, opakować go i przygotować do transportu, ale również dostarczyć do firmy kupującego. W związku z tym, często okazuje się, że skorzystanie z usług firm spedycyjno-transportowych jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Gestia transportowa

Posiadanie tzw. gestii transportowej, a więc prawa i obowiązku do zorganizowania transportu międzynarodowego ma swoje zalety i wady. Z jednej strony istnieje szansa, by wynegocjować korzystniejsze stawki przewozowe, zadecydować o wyborze środka transportu i trasie przewozu, a co za tym idzie obniżyć koszty związane z realizacją transakcji handlowej. Z drugiej, obsługa transportowa ładunków jest niezwykle złożonym procesem. W związku z tym, potrzeba tu wiedzy i doświadczenia. W przeciwnym razie nigdy nie będziemy mieć pewności czy towar zostanie dostarczony zgodnie z terminem określonym w kontrakcie, czy nie ulegnie uszkodzeniu, i czy uda się na czas skompletować wymagane dokumenty.

Samodzielna organizacja transportu czy przy pomocy spedytora?

Samodzielniej organizacji transportu możemy próbować się podjąć w sytuacji, gdy mamy jednego odbiorcę z niezbyt oddalonego kraju i zamierzamy nawiązać z nim stałą współpracę, a więc będziemy dostarczać do niego ładunki regularnie, bez jakichkolwiek przeładunków po drodze. Wówczas wystarczy wynająć firmę transportową, która z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem. Jeśli jednak czeka nas przeładunek towarów, transport na znaczne odległości, a także wysyłka towarów o różnej wielkości i do kilku odbiorców, niewątpliwie należy na poważnie rozważyć zlecenie tego typu zadań spedytorowi. Inaczej, bardzo możliwe, że poniesiemy porażkę.

Macie Państwo pytania?