Ile kosztuje transport międzynarodowy? Obliczanie cen wysyłki towarów

Maj 18 2018

Jesteś właścicielem prężnie rozwijającej się firmy? Planujesz poszerzyć swoje działania o eksport towarów za granicę np. do Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Belgii, Holandii czy też Austrii? W związku z tym zastanawiasz się, w jaki sposób oblicza się koszty wysyłki towarów? Niewątpliwie z doświadczenia wiesz już, że na całkowity koszt składa się koszt produktu, koszt transportu i koszt cła, czasem podatku VAT od towarów. Dziś nieco głębiej zanurzymy się w tą tematykę rozważając kwestię tego, ile kosztuje transport międzynarodowy.

Obliczanie kosztów wysyłki towarów w międzynarodowym transporcie drogowym

Przede wszystkim usługa transportu na terenie Europy w większości przypadków jest świadczona przez samochody ciężarowe, przyjmując przy tym formę dostawy drzwi-do-drzwi (EXW). Transport drogowy dzieli się na kategorie: LTL (mniejsze niż obciążenie ciężarówki), częściowe obciążenie i FTL (pełne obciążenie ciężarówki).

Transport kategorii LTL

Kategoria LTL przeważnie dotyczy wysyłki jednej bądź dwóch palet. W związku z tym, polega to na tym, że możemy kupić określoną ilość pozycji palet w ciężarówce, a kosztami wysyłki podzielić się z pozostałymi przedsiębiorcami, którzy u tego samego przewoźnika również wykupili miejsce na swój ładunek. Wówczas poszczególne towary odbierane są ze wskazanego miejsca, tj. firmy przez małe ciężarówki, które zawożą je do magazynu, gdzie przeładowywane są na dużą ciężarówkę. Po przekroczeniu granicy docelowego kraju ponownie trafiają do magazynu i znów są przepakowywane, by ostatecznie zostać dostarczone do wskazanego przez zleceniodawcę miejsca przez mniejszy pojazd.

Obciążenie częściowe

Obciążenie częściowe to przewóz trzech i więcej palet, zbieranych i dostarczanych przez duże samochody eksportowe. Dzięki temu unikamy płacenia za ponowne załadowanie w magazynach (tzw. koszty manipulacyjne). Poza towarami zapakowanymi na trzech paletach, transport typu obciążenie częściowe jest korzystny dla towarów o nieregularnych rozmiarach.

Transport FTL

FTL to określenie pełnego ładunku ciężarówki, a więc sytuacji wykupienia całej ciężarówki do przewozu w niej swoich ładunków.

Pojemność ładunkowa

Pojemność ładunkowa to wartość wykorzystywana do obliczania pojemności ciężarówki. I tak, standardowa przyczepa kurtynowa mieści do 13,6 metrów ładunkowych. Przeważnie firmy spedycyjno-transportowe na bazie wielkości, ciężaru i odległości ustalają konkretne ceny dla przesyłek LTL. Poza tym, poszczególne kraje podzielone są na strefy. Od nich rozpoczyna się i na nich kończy transport. Ze stref tych również wynikają ceny transportu.
Podsumowując, to, ile zapłacimy za drogowy transport międzynarodowy zależy od kategorii, stref, a także cen za ropę naftową i rodzaj ładunku.

Macie Państwo pytania?