Kiedy potrzebny spedytor, jak znaleźć najlepszego i na co zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy?

Marzec 05 2018

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy w poszczególnych wpisach na naszym blogu, branża TSL ma ogromny wpływ na funkcjonowanie szeroko pojętego rynku. Niejednokrotnie spedycja i transport decydują o sukcesie, a w gorszym przypadku – porażce firm działających w przeróżnych branżach. Stąd też, aby uniknąć ewentualnych strat kluczową kwestią jest nawiązanie współpracy z rzetelnym, doświadczonym przedsiębiorstwem spedycyjnym.

Sytuacje, w których należy pokusić się o skorzystanie z usług spedytora

Jako, że głównym zadaniem spedycji jest zorganizowanie przewozu na najbardziej optymalnych warunkach, bezpośrednio pomaga ona w usprawnieniu procesu załadunku, odprawy oraz przestojów. Ponadto, odgrywa ogromną rolę w tworzeniu dokumentacji i w kwestiach administracyjnych, co docenimy szczególnie w przypadku transportu międzynarodowego. Poza znajomością fachowego języka obcego oraz zagranicznych przepisów, do spedytora należy także obsługa finansowa i księgowa zlecenia. Współpracę taką warto również rozważyć, gdy korzystne dla firmy będzie wkroczenie na nieco bardziej złożony i zaawansowany poziom zarządzania.

Poszukiwania odpowiedniego spedytora

Jak na XXI wiek przystało firm spedycyjnych warto szukać w internecie. Niemal wszystkie tego typu przedsiębiorstwa tworzą własne strony internetowe, na których zamieszczają swoją ofertę i inne przydatne informacje. Już sam wygląd i zawartość witryny mogą nam sporo powiedzieć o danej firmie. Poza tym, spedytorzy ogłaszają się na giełdach transportowych, a także na platformach z ofertami pracy. Wreszcie warto skorzystać z opinii i rekomendacji swoich partnerów biznesowych, którzy korzystali już ze spedycji.

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy

Bywa i tak, że dopiero po czasie, po kilku zleceniach jesteśmy w stanie ocenić czy współpraca z firmą spedycyjną jest owocna, czy rzeczywiście nam się opłaca. Stąd tak ważne są warunki, na jakie przystaniemy w ramach zawieranej umowy. Przede wszystkim nie gódźmy się na zapisy dotyczące wysokich kar umownych, unikajmy składania obietnic jeśli nie jesteśmy pewni, że będziemy mogli je spełnić i nie stosujmy okoliczności wyłączających spedycję od odpowiedzialności.

Macie Państwo pytania?