Kiedy zakładać zimowe opony?

Listopad 25 2018

W poprzednim wpisie na naszym blogu ustaliliśmy już, że w obliczu nieuchronnie zbliżającej się zimy – pory śniegów, mrozów, gołoledzi wszystkie firmy transportowe muszą pomyśleć o zmianie ogumienia na zimowe. W sytuacji, gdy prowadzimy zagraniczne interesy lub, jako przedsiębiorstwo przewozowe w nich pośredniczymy, musimy zdawać sobie sprawę, jak to jest w danym kraju. Jak już wiemy, w przypadku Niemiec nie istnieje ustawowy obowiązek zmiany opon na zimowe. W niemieckim prawie drogowym znajdziemy jednak przepis, który nakazuje dostosowanie pojazdu do zimowych warunków panujących na drogach. Niemcy znajdują się jednak w mniejszości. W większości krajów europejskich obowiązują bowiem ściśle określone terminy, w których każdy pojazd musi jeździć na zimowym ogumieniu. Kiedy zakładać zimowe opony wybierając się do poszczególnych państw? Podpowiadamy!

Kiedy zakładać zimowe opony w Austrii?

Rozważania nad tym, kiedy zakładać zimowe opony w poszczególnych krajach Europy rozpoczniemy od Austrii, czyli kraju, który my, Polacy bardzo chętnie odwiedzamy właśnie zimą ze względu na panujące tam doskonałe warunki narciarskie. Otóż Austriacy od lat przestrzegają ściśle określonych terminów zmiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Stąd też każda osoba prywatna, która wybiera się w sezonie białego szaleństwa do tegoż kraju, a tym bardziej, każda firma transportowa, która świadczy usługę przewozu ładunków Polska-Austria musi wiedzieć, że w tym przypadku pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Minimalna głębokość bieżnika takich opon powinna przy tym wynosić 4 mm (opony radialne) lub 5 mm (opony diagonalne). W Austrii, w okresie zimy dopuszczalne jest także stosowanie opon z kolcami, przy czym należy je wymienić na letnie maksymalnie 31 maja. Skoro wiemy już, kiedy zakładać zimowe opony w Austrii, przejdźmy do kolejnego europejskiego kraju.
Kiedy zakładać zimowe opony we Włoszech?

Jak to jest z ogumieniem zimowym w kolejnym alpejskim kraju? Kiedy zakładać zimowe opony we Włoszech planując transport towarów do tego kraju? Otóż obowiązek wymiany ogumienia na zimowe lub wożenia ze sobą łańcuchów dotyczy przede wszystkim regionu Val d’Aoste. Tu w opony zimowe trzeba wyposażyć swój pojazd od 15 października do 15 kwietnia, natomiast w pozostałych od 1 listopada do 15 kwietnia, czyli podobnie, jak w Austrii.

Macie Państwo pytania?