Kilka ciekawostek na temat branży transportowej

Czerwiec 05 2018

Sport, popkultura, sztuka kulinarna – bicie rekordów dotyczy niemal każdej sfery życia. Nie bez powodu organizuje się różnego rodzaju międzynarodowe zawody czy też prowadzi księgę rekordów Guinnesa, z której możemy dowiedzieć się o wielu fascynujących, często zaskakujących rzeczach. Obejmują one również branżę TSL. Dziś przedstawimy kilka ciekawostek na temat transportu, o których wielu z nas niewątpliwie nie miało do tej pory pojęcia.

Najdłuższy odcinek idealnie prostej drogi

Najwięcej kilometrów prostej szosy liczy sobie odcinek drogi nr 10 rozciągającej się od granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Arabię Saudyjską, a dokładniej po prowincję Haradh. Ma on aż 260 kilometrów, co czyni go dłuższym, niż niedawny rekordzista – australijska autostrada o długości 146,6 km. Mimo doskonałych warunków do rozwijania dużych prędkości, niestety włączenie tempomatu jest w tym przypadku dość ryzykowne. Przez jezdnię bardzo często przebiegają wielbłądy.

Droga, która jest najbardziej kręta na świecie

Prócz rekordzisty w kategorii najdłuższa prosta droga, możemy jeszcze wskazać najbardziej kręty odcinek jezdni. A jest nim Lombard Strett zlokalizowana w Russian Hills w San Francisco. Ulica zbudowana w 1922 roku składa się z ośmiu niezwykle ostrych zakrętów. I choć wielu mogłoby się wydawać, że była ona pomyłką, projektem nieprzemyślanym to trzeba nam wiedzieć, że zakręty powstały celowo. Teren, na jakim się znajduje jest bowiem mocno nachylony, przez co samochody z tamtych czasów nie byłyby w stanie pokonać prostej drogi z górki i pod górę.

Najdłuższy most świata

Mosty, które pozwalają przedostać się z jednej strony rzeki na drugą od lat budzą podziw wielu ludzi, nie tylko inżynierów i ludzi zainteresowanych branżą transportową. Najdłuższy tego typu obiekt został wzniesiony w 2011 roku w Chinach nad zatoką Jiaozhou, aby połączyć miasto Qingdao z wyspą Huangdao. Most ten liczy sobie aż 42,5 km i nie dość, że jest bardzo długi to jeszcze szeroki – znajdują się na nim dwie trzypasmowe jezdnie.

Najdłuższy tunel świata

Prócz najdłuższego mostu na świecie, w Chinach znajdziemy także najdłuższy tunel. Zlokalizowany w prowincji Shaanx tunel ZhongNanshan ma 18,04 km długości i został oddany do użytku w 2007 roku.

Macie Państwo pytania?