Mocowanie ładunków w transporcie drogowym

Październik 10 2018

W branży transportowej gwarantem bezpieczeństwa przewożonych towarów jest nie tylko odpowiednie ubezpieczenie, ale również stosowanie się do norm obowiązujących w kwestii mocowania ładunków. W transporcie drogowym wybierać można spośród różnych technik mocowania ładunku. Decyzję swą należy oczywiście uzależnić od rodzaju, cech szczególnych i gabarytów towaru. Sprawdźmy zatem, jakie mamy możliwości. Poniżej najpopularniejsze techniki mocowania ładunków.

Blokowe mocowanie ładunków w transporcie drogowym

Pierwszym spośród omawianych sposobów mocowania ładunku jest tzw. mocowanie blokowe. Polega one na wykorzystaniu elementów konstrukcyjnych, takich jak przednie i boczne ściany, kłonice oraz materiały sztauerskie. Decydując się na tę technikę mocowania, trzeba jednak mieć na uwadze, że prawie zawsze między poszczególnymi towarami powstaną przestrzenie. W związku z tym, niezbędne mogą okazać się poduszki powietrze bądź palety.

Mocowanie ładunku z użyciem odciągów prostych

Do mocowania ładunków w transporcie drogowym można również wykorzystać odciągi proste, które posłużą do połączenia ładunku z punktami mocowania pojazdu. Odciągi takie to najczęściej specjalne łańcuchy do mocowania ładunków, które, co istotne muszą mieć taką samą wytrzymałość co zaczepy ładunku.

Mocowanie ładunku z użyciem odciągów przepasujących

O ile w roli odciągów prostych doskonale sprawdzają się łańcuchy do mocowania ładunków, o tyle do mocowania ładunku poprzez odciągi przepasujące należy wykorzystać specjalne taśmy. Takie pasy za sprawą dociskania towarów do podłoża i zwiększaniu siły tarcia zapobiegną ich przesuwaniu się i przewracaniu.

Mocowanie ładunku z użyciem odciągów pętlowych

Mocowanie ładunków w transporcie drogowym można również wykonać przy pomocy odciągów pętlowych. W tym celu ładunek opasuje się pętlą i mocuje do jednego z zaczepów na bokach pojazdu. Ważne, by odciągi takie zakładać przeciwlegle i parzyście – tylko wówczas ładunek pozostanie nieruchomy podczas transportu.

Mocowanie ładunków w transporcie drogowym poprzez ryglowanie

Ostatnią z prezentowanych technik umożliwiających mocowanie ładunków w transporcie drogowym jest tzw. ryglowanie czy też osadzanie, unieruchamianie. Sposób ten sprawdza się jednak tylko i wyłącznie, gdy ładunek jest sztywny.

Macie Państwo pytania?