Nie tak krótka historia spedycji i całej branży TSL

Grudzień 10 2017

Jak już ustaliliśmy w poprzednich wpisach w naszej bazie wiedzy, spedycja jest nieodłącznym elementem branży TSL (transport-spedycja-logistyka). Polega na organizowaniu przewozu określonego ładunku na czyjeś zlecenie, a także na wykonywaniu wszelkiego rodzaju towarzyszących temu niezbędnych czynności. W sposób naturalny wynikają one oczywiście ze specyfiki danego zadania, a co za tym idzie – ładunku. Wobec tego, spedycja nie tylko organizuje procesy transportowe, ale również całe łańcuchy usług związanych z zaopatrzeniem bądź też dystrybucją. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak i kiedy narodził się zawód spedytora, jak przebiegał rozwój tej konkretnej gałęzi branży TSL i co zmieniło się na przestrzeni wszystkich tych lat? Najwyższa pora, aby się przekonać!

Jak to było kiedyś, czyli jak powstała działalność zwana dziś spedycją?

Pierwsze lata funkcjonowania spedycji przypadają już na wiek XV, kiedy to wprowadzono tzw. prawo składu oraz przymus drożny. Dyktowały one nakaz składowania towarów w każdym mieście, które objęte było tymże przymusem. Jednak, jako że długie przestoje przynosiły kupcom duże straty, wymyślono instytucję nazwaną mianem pozornego nabywcy. Osoba piastująca te stanowisko wysyłała towary we własnym imieniu na cudzy koszt, przygotowywała i składowała ładunek, a także pośredniczyła w wyborze odpowiedniej drogi i środka transportu.

Jak jest współcześnie, czyli jaką rolę odrywa dziś spedycja?

W dzisiejszych czasach organizowaniem przewozu ładunków zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane przedsiębiorstwa transporotowo-spedycyjno-logistyczne. Funkcjonują one na zasadach działalności gospodarczej, w ramach której przygotowywany i wdrażany jest transport towarów, zarówno w obrębie jednego kraju, jak i w ruchu międzynarodowym. W ramach takich usług wybierany jest właściwy środek transportu dopasowany do rodzaju konkretnej przesyłki, udzielane są wszelkie porady na temat przewozu, a także sporządzana jest niezbędna dokumentacja. Poza tym, takie firmy zapewniają obecnie ubezpieczenie towaru, odbiór przesyłki, przygotowanie do przewozu, odbiór przesyłki, odprawę celną i przekazanie przesyłki odbiorcy.

Macie Państwo pytania?