Obowiązek jazdy na oponach zimowych w Niemczech

Listopad 12 2018

Zima zbliża się wielkimi krokami. Listopad, który corocznie zwiastuje nadejście śniegu i przymrozków to czas, kiedy każdy właściciel samochodu osobowego lub innego, a także każda firma transportowa dysponująca flotą pojazdów dostawczych do 3,5 ton oraz pojazdów ciężarowych wymienia ogumienie na zimowe. Opony zimowe mają zapobiegać wpadaniu w poślizg, a co za tym idzie niebezpiecznym kolizjom. W obliczu długich, zimowych miesięcy warto sprawdzić, zwłaszcza jeśli zarządza się firmą przewozową, która transportuje ładunki również na skalę międzynarodową, jakie przepisy funkcjonują w tej kwestii w pozostałych krajach europejskich. Tym razem sprawdzamy, jak to jest z obowiązkiem jazdy na oponach zimowych w Niemczech.

Czy istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych w Niemczech?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie ma nic takiego, jak ustawowy obowiązek jazdy na oponach zimowych w Niemczech. Co istotne, nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że przez cały czas trwania zimy można jeździć po terenie Niemiec na ogumieniu letnim. Pomimo braku zapisanego w odpowiedniej ustawie obowiązku jazdy na oponach zimowych w Niemczech, istnieją przepisy które mówią o tym, że każdy pojazd, zarówno osobowy, jak i dostawczy do 3,5 ton czy też ciężarowy musi być dostosowany do warunków atmosferycznych, a co za tym idzie stanu dróg.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych w Niemczech, czyli kiedy ogumienie powinno się wymienić na zimowe?

Skoro wiemy już, że nie ma ustawowego obowiązku jazdy na oponach zimowych w Niemczech, tzn. brak tu prawa, które nakazywałoby zmianę opon w konkretnym miesiącu, tak jak ma to miejsce w większości krajów europejskich, pora zastanowić się, jakie warunki atmosferyczne powinny skłonić nas do wymiany ogumienia. Powyżej zostało już wspomniane, że na terenie Niemiec każdy pojazd musi być dostosowany do warunków atmosferycznych. Za warunki zimowe w tym zachodnim kraju uznaje się mianowicie występowanie na drogach gołoledzi, lodu, suchego lub ubitego śniegu oraz błota pośniegowego. Wówczas to, każdy właściciel pojazdu osobowego oraz każda firma transportowa musi w swoich pojazdach wymienić ogumienie na zimowe, na błoto lub całoroczne.

Macie Państwo pytania?