Przewóz towarów do Szwajcarii

Styczeń 15 2018

Szwajcaria jest położonym w Europie Zachodniej państwem federacyjnym, które nie przynależy ani do Unii Europejskiej, ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mimo to, tranzyt przez ten kraj stanowi bardzo ważny składnik europejskiego systemu transportowego. Stąd też, warto zapoznać się z obowiązującymi na tamtejszych drogach przepisami oraz regulacjami dotyczącymi przewozów. Zwłaszcza, że funkcjonuje tam dość specyficzna polityka transportowa, zaś sami Szwajcarzy od lat domagają się ograniczenia transportu drogowego i zastąpienia go transportem kolejowym.

Szwajcarzy przeciwko ciężarówkom

Dla większość towarów przewożonych przez Europę, Szwajcaria jest krajem tranzytowym. Jednak, jako, że ciężarówki stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, powstaje coraz więcej inicjatyw, których celem jest ograniczenie transportu drogowego, a także przeciwstawienie się budowie nowych dróg tranzytowych. Najpopularniejszą z nich jest tzw. Inicjatywa Alpejska, powstała po to, by chronić obszar Alp przed nadmiernym ruchem ciężarówek. W ramach tych działań, wiele ciężarówek jest ładowanych na stacjach granicznych na specjalne platformy kolejowe i rozładowywanych na którejś ze stacji.

Giełda tranzytu

Szwajcarzy powołali również do życia internetową giełdę tranzytu. Licytując przewoźnicy mogą nabyć prawa do przewozu towarów przez tereny alpejskie. W związku z tym, ciężkie ciężarówki mogą przejechać przez teren górski lub przez tunel pod warunkiem, że posiadają odpowiednie zezwolenie. Ustawa podaje, że przez szwajcarskie Alpy może przejechać najwyżej 650 tys. ciężarówek w ciągu roku.

Podatek od samochodów ciężarowych

Bez wyjątków, na pojazdy ciężarowe i naczepy, których waga przekracza 3,5 ton w Szwajcarii nałożony jest obowiązek podatku drogowego LSVA. Jego wysokość jest ustalana na podstawie takich wyznaczników, jak: ciężar, ilość przejechanych kilometrów i klasa emisji spalin. Podczas pierwszego przekroczenia granicy Szwajcarii samochód jest rejestrowany w punkcie celnym, zaś kierowca otrzymuje kartę identyfikacyjną z danymi pojazdu. Kartę taką trzeba umieścić przy każdym kolejnym wjeździe do tego kraju w terminalu LSVA oraz wprowadzić stan licznika pojazdu, liczbę naczep, ich ciężar i trasę przejazdu. Po wybraniu formy płatności (karta lub gotówka) należy opłacić podatek, a rachunek zachować do czasu wyjazdu, podpisać i oddać celnikowi.
Zapewniamy, że jako firma transportowa z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujemy się w przewozach towarów do Szwajcarii. Niezależnie od tego, jaki towar (maksymalnie do 5 ton) potrzebują Państwo dostarczyć do tego kraju, zapraszamy do kontaktu przez zamieszczony poniżej formularz.

Macie Państwo pytania?