Rola opakowań i znakowania towarów w transporcie

Lipiec 29 2018

Transport ładunków nie ogranicza się wyłącznie do ich przewożenia z punktu A do punktu B. W grę wchodzi jeszcze planowanie, działania organizacyjne, pakowanie i znakowanie oraz magazynowanie i przeładunki. Dziś zastanowimy się nad tym, jakie znaczenie ma właśnie odpowiednie opakowanie i oznakowanie towarów podlegających procesowi transportowemu. To od nich zależy bowiem czy produkty zostaną dostarczone pod wskazany adres w niezmienionej ilości i jakości. Chodzi więc o zapewnienie towarom właściwego bezpieczeństwa.

Czym jest podatność transportowa?

Nie ulega wątpliwości, że podczas załadunku, transportu i rozładunku, towary są narażone na różnego rodzaju czynniku, które mogą negatywnie wpłynąć na ich jakość. Ewentualne uszkodzenia i zagubienia mogą wywołać wiele problemów. Dlatego nie wolno lekceważyć kwestii właściwego opakowania i oznakowania produktów. Jedne, jak i drugie muszą przy tym być dostosowane do odporności ładunków, którą nazywa się właśnie podatnością transportową.

Różne rodzaje opakowań produktów

Opakowania chronią towar przed uszkodzeniem, utratą czy tez obniżeniem jego jakości. Stąd też musi być ono dostosowane do masy, wymiarów, kształtu, właściwości oraz wartości ładunków. Poza tym, powinno uwzględniać zastosowane w konkretnym przypadku techniki transportu i przeładunków. W większości przypadków opakowania produkuje się z takich materiałów, jak: drewno, metal, szkło, papier, tworzywo sztuczne, tkaniny. Poza tym, opakowania występują w różnej formie, m.in. pudeł, worków, beczek, skrzyń, kontenerów.

Znaki na opakowaniach

W parze z opakowaniem towaru idzie jego oznakowanie, bez którego jego przemieszczanie w ogóle nie byłoby możliwe. Dzięki ustalonym symbolom, w tym napisom, literom, cyfrom, grafice wiadomo co kryje się w środku – jaka jest masa, właściwości, wrażliwość ładunku, przynależność do danej partii, a także kto jest jego nadawcą i w związku z tym jak należy obchodzić się z tymże towarem. Znaki na opakowaniach nie tylko informują, ale również instruują wszystkie osoby, które mają do czynienia z określonym towarem. Dlatego tak ważne, aby były wyraźne i trwałe – nadrukowane, wypalone lub wytłoczone.

Macie Państwo pytania?