Transport a spedycja – co warto wiedzieć na temat umów?

Czerwiec 10 2018

Jako, że w dzisiejszych czasach branża TSL przeżywa prawdziwy rozkwit, a co za tym idzie – na rynku jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe firmy transportowe i spedycyjne, wciąż wiele osób ma wątpliwości, czym różnią się od siebie te dwie usługi. Niezależnie od tego, czy jako przedsiębiorstwo importujące i eksportujące towary korzystamy z oferty tego typu przedsiębiorstw, czy też sami planujemy zrobić karierę w tym zawodzie niewątpliwie warto poznać te różnice. Najlepiej są one widoczne na tle obowiązujących umów.

Obowiązki wynikające z umowy spedycji

Jak podaje art. 794 Kodeksu cywilnego umowa spedycji zobowiązuje spedytora do wysyłania, odbioru bądź też innych usług związanych z przewozem przesyłki. W zamian za pracę wykonaną w ramach usług świadczonych przez swoje przedsiębiorstwo spedytor otrzymuje ustalone uprzednio wynagrodzenie. W związku z tym, umowa spedycji dotyczy organizacji transportu ładunku, co wiąże się z koniecznością podjęcia działań w zakresie nadanie przesyłki, w tym jej opakowania, oznaczenia i załadunku, odprawy celnej oraz przygotowania dokumentacji. Kolejno spedytor musi zająć się zorganizowaniem samego przewozu, czyli nawiązaniem współpracy z właściwym przewoźnikiem, który przetransportuje towar, a także zorganizowaniem ewentualnego przeładunku, rozładunku i rozliczeniem transportu.

Umowa przewozu – czym różni się od umowy spedycji?

Kodeks cywilny opisuje umowę przewozu w art. 774. Według tegoż zapisu umowa przewozu zobowiązuje przewoźnika do tego, by w zakresie prowadzonej działalności przewoził osoby lub rzeczy, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem. Oznacza to, że firmy transportowe samodzielnie lub z pomocą podwykonawcy fizycznie przemieszczają określone ładunki z jednego miejsca na drugie, za co otrzymują ustaloną kwotę pieniędzy. Wobec tego, podstawowa różnica między umową przewozu a umową spedycji polega na tym, że spedytor fizycznie nie przemieszcza przesyłki. Oczywiście współcześnie wielu przedsiębiorców decyduje się na połączenie tych dwóch usług. Tak też powstają firmy transportowo-spedycyjne. Jednak mimo, że zajmują się zarówno spedycją, jak i przewozem ładunków zazwyczaj traktuje je się jako przewoźników. Stąd też warto pamiętać, że art. 800 Kodeksu cywilnego zaznacza, że spedytor może sam dokonać przewozu i wówczas przypisuje mu się również prawa i obowiązki przewoźnika.

Macie Państwo pytania?