Transport dedykowany – co to jest i w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego typu usługi?

Listopad 30 2017

Z pewnością wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, ile kłopotu mogą przysporzyć niektóre towary, a w szczególności ich przewożenie z jednego miejsca na drugie. Na tym polu wymienić możemy przede wszystkim tzw. ładunki drobnicowe, czyli produkty, które w sposób szczególny są podatne na uszkodzenia i zniszczenie. Z tego względu ich transport odbywa się dopiero po zorganizowaniu na paletach lub w kontenerach w kilka lub kilkadziesiąt większych paczek. Wówczas cena ich przemieszczenia z punktu produkcji do punktu dystrybucji jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Często jednak okazuje się, że to nie koszt, ale czas ma dla nas większe znaczenie. Co robić w takiej sytuacji? Na szczęście istnieje jedno, proste rozwiązanie, a mianowicie transport dedykowany.

Na czym polega usługa transportu dedykowanego?

Transport dedykowany to specjalistyczna nazwa dla powszechnie zwanego na Zachodzie transportu door-to-door, czyli od drzwi do drzwi. Jego głównym wyróżnikiem jest to, że odbywa się bez jakichkolwiek przeładunków czy też doładunków. Oznacza to, że towar od nadawcy trafia bezpośrednio do odbiorcy. Wobec tego, konkretny pojazd jest przeznaczony wyłącznie dla jednego klienta i jednej trasy. Ładunki należące do różnych właścicieli nie mieszają się ze sobą.

Dla kogo i dlaczego transport dedykowany to najlepsze rozwiązanie?

Transport door-to-door jak sama nazwa zresztą wskazuje, wyróżnia się prostą trasą, a co za tym idzie możliwie najkrótszym czasem dostawy. Ów szybkość realizacji zlecenia, niespotykana w przypadku standardowej procedury przewozu, jest więc podstawową zaletą transportu dedykowanego. Ładunek nadany za pośrednictwem profesjonalnych, doświadczonych firm, które w swojej ofercie posiadają taką możliwość, trafia do celu bezpośrednio – bez nawet najkrótszych postojów w miastach, gdzie znajdują się centra logistyczne z punktami przeładunkowymi. Wyznaczony do zadań specjalnych samochód dostawczy bądź ciężarowy omija je i dojeżdża do odbiorcy najkrótszą trasą. Możemy więc powiedzieć, że transport dedykowany to po prostu transport ekspresowy, który dodatkowo stanowi gwarancję najwyższego standardu bezpieczeństwa. Jako, że towar nie jest przeładowywany nie ma możliwości ewentualnej kradzieży ani zagubienia ładunku.

Macie Państwo pytania?