Transport towarów chłodzonych

Luty 04 2018

Przewóz towarów chłodzonych, jako ładunków nietypowych zaliczany jest do gałęzi transportu specjalistycznego. Współcześnie korzysta z niego coraz to więcej przedsiębiorstw działających w różnych branżach, a przede wszystkim: w farmaceutycznej, spożywczej, rolniczej, chemicznej i kosmetycznej. Właściwa temperatura pozwala takim produktom zachować odpowiednią świeżość, a więc i pożądane parametry oraz właściwości konsumpcyjne. Co więcej, dzięki transportowi chłodniczemu możliwe jest przewożenie towarów wyjątkowo delikatnych i niebezpiecznych, tym samym niwelując ryzyko ich uszkodzenia bądź utraty.

Specjalistyczna flota

Bez względu na charakter i skalę, transport chłodniczy wymaga odpowiednio przystosowanych w tym celu pojazdów, które dają możliwość stworzenia określonych warunków termicznych, np. chłodzenia lub głębokiego mrożenia. Chodzi o to, by tego typu samochody dostawcze pozwalały przewozić towary w różnych strefach temperaturowych, a tym samym zoptymalizować, a także dostosować działania logistyczne przewoźników. Pojazdy nazywane mianem chłodniczych standardowo są przystosowane do transportu towarów w temperaturach pomiędzy 25 a –25 stopni Celsjusza.

Towary chłodzone wymagające transportu w kontrolowanej temperaturze

Ilość produktów, które do bezpiecznego transportu potrzebują odpowiedniej temperatury jest tak duża, że nie sposób wszystkich ich wymienić. Najogólniej rzecz ujmując są to wszystkie towary, które wyróżnia krótki czas przydatności do spożycia oraz szybko psujące się i nietrwałe. W samochodach-chłodniach najczęściej przewozi się: żywność pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, wyroby i półprodukty mięsne, ryby i owoce morza, wyroby cukiernicze, półprodukty farmaceutyczne, odczynniki chemiczne, leki i kosmetyki. Prócz tego, kontrolowanej temperatury wymagają: organiczne środki rolnicze, rośliny i grzyby, ładunki niebezpieczne oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Transport w suchym lodzie

W ostatnich latach coraz częściej w transporcie chłodniczym wykorzystuje się tzw. suchy lód. Transport kriogeniczny, bo tak brzmi jego fachowa nazwa, powstał z myślą przede wszystkim o placówkach medycznych, uniwersytetach, firmach farmaceutycznych i szpitalach, gdyż lód taki jest bakteriostatyczny. W związku z tym, stosowany jest głównie do przewozu krwi, materiałów biologicznych, organów, sprzętu medycznego, narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Macie Państwo pytania?