Ubezpieczenie transportu krajowego i międzynarodowego

Kwiecień 20 2018

Każda osoba prywatna bądź też firma, która korzysta lub dopiero zamierza skorzystać z usług przedsiębiorstw spedycyjno-transportowych z pewnością rozważa opcję zakupu dodatkowego ubezpieczenia. W związku z tym, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie szkody pokrywa nadprogramowe ubezpieczenie transportu przy zamówieniu usługi przewozu ładunków. Poza tym, rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy bez inwestycji w takie ubezpieczenie w sytuacji, gdy nasz towar zostanie uszkodzony bądź zaginie zostanie nam wypłacona jakakolwiek rekompensata.

Co daje nam dodatkowe ubezpieczenie?

Jeśli w momencie zamawiania usługi transportowej zdecydujemy się wykupić dodatkowe ubezpieczenie, nie musimy się niczym martwić. Nawet jeśli nadany przez nas ładunek zostanie uszkodzony lub zaginie, możemy mieć pewność, że otrzymamy pełną rekompensatę za poniesioną szkodę. Wobec tego, takie ubezpieczenie niweluje jakiekolwiek ryzyko podczas przewozu towarów.

Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie transportu jest tak ważne?

Argumentem, który podkreśla wagę inwestycji w dodatkowe ubezpieczenie usługi transportu jest to, że firmy transportowe czy też spedytorzy nie posiadają ubezpieczenia, które w sposób automatyczny rekompensowałoby nasze straty ponoszone w trakcie transportu. Stąd też, jeśli chcemy mieć gwarancję pełnej ochrony przewożonych towarów musimy skorzystać z oddzielnej polisy.

W jakich sytuacjach należy zadbać o wykupienie ubezpieczenia transportowego?

Naturalną rzeczą jest to, że zakup dodatkowego ubezpieczenia musi nam się w jakiś sposób opłacać. Niewątpliwie warto skorzystać z takiej usługi, jeśli firmie transportowej zlecamy do przewiezienia ładunki o niewielkiej wadze, lecz dużej wartości, a także jeżeli jako osoba prywatna wysyłamy rzeczy osobiste, które mają dla nas wartość sentymentalną. Mogą to być np. rodzinne pamiątki.

Czy możemy liczyć na ubezpieczenie spedytora?

Z reguły spedytorzy osobiście nie wykupują ubezpieczenie od wydarzeń losowych. Powód jest dość oczywisty. Otóż opcja taka jest bardzo kosztowna, w związku z czym firmy byłyby zmuszone podnieść ceny swoich usług tak bardzo, że raczej nikt z nas nie chciałby z nich skorzystać. Wszyscy oczekujemy przecież przede wszystkim niskiej ceny.
ASTON PL:

Macie Państwo pytania?