Zalety i wady transportu samochodowego

Grudzień 30 2018

Śmiało możemy stwierdzić, że w dzisiejszych czasach szeroko pojęty biznes bez branży TSL praktycznie nie ma racji bytu. Każda firma, która wytwarza jakieś towary, zajmuje się produkcją i handlem musi jeszcze zadbać o ich transport. Do wyboru jest kilka możliwości: transport morski, powietrzny, kolejowy, drogowy, przy czym ten ostatni wydaje się być tym najpopularniejszym. Coraz częściej powstają zresztą firmy przewozowe, które w swojej ofercie mają międzynarodowy transport towarów. Ich klientami zazwyczaj są przedsiębiorstwa, które współpracują chociażby z Niemcami, Belgami, Holendrami, Austriakami, Włochami i Szwajcarami. Sprawdźmy jednak jakie są zalety i wady transportu samochodowego.

Jakie są zalety i wady transportu samochodowego? O plusach

Każde przedsiębiorstwo transportowe, a także każda firma, która korzysta z usług przewoźników powinna zdawać sobie sprawę z zalet i wad transportu samochodowego . Zacznijmy może od tych pierwszych. Przede wszystkim, transport drogowy jest zdecydowanie najtańszą metodą przewozu ładunków, co pociąga za sobą z kolei fakt, że jest najpopularniejszy, a więc najbardziej dostępny. Wymieniając zalety i wady transportu samochodowego nie sposób również nie wspomnieć o tym, że jest to najbardziej podstawowy sposób, który bardzo często jest uzupełnieniem pozostałych dróg. Co to oznacza? Otóż transport samochodowy okazuje się niezbędny nawet jeśli decydujemy się skorzystać z drogi morskiej czy powietrznej – ładunek musi bowiem zostać jakoś dostarczony pod prom czy samolot, najczęściej właśnie przez ciężarówkę. Wreszcie, dzięki rozbudowanej sieci logistycznej, transport drogowy, również ten międzynarodowy odbywa się obecnie w bardzo krótkim czasie.

Jakie są zalety i wady transportu samochodowego? O minusach

Aby mieć pełen obraz zalet i wad transportu samochodowego , publikowany przez nas tekst należy jeszcze uzupełnić o minusy. Pierwszym z nich niewątpliwie jest liczba wypadków na drogach. Niestety z roku na rok rośnie liczba ofiar oraz poszkodowanych w kolizjach, które mają miejsce na autostradach, trasach szybkiego ruchu, a nawet w terenie zabudowanym. Poza tym, emisja spalin samochodów ma destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Podsumowując, po wymienionych podstawowych zaletach i wadach transportu samochodowego , możemy wnioskować, że plusy zdecydowanie przeważają nad minusami, w związku z czym przewóz towarów drogą lądową jak najbardziej się opłaca, i to nie tylko pod względem finansowym.

Macie Państwo pytania?